Menu

Articles

Results EuroLeague 3 - 2011

  • Parent Category: IWBF Results
  • Hits: 6313

Scores: EuroLeague 3 - Group A
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group A 11/03/11 18:30 S.K. Hobit Brno 42 Villefranche Meyzieu Cluy 75
Group A 11/03/11 20:45 USC München 61 SKK Sana-Sanski Most 75
Group A 12/03/11 09:00 Villefranche Meyzieu Cluy 80 Pro Build Lions W.B. 56
Group A 12/03/11 11:15 SKK Sana-Sanski Most 73 S.K. Hobit Brno 53
Group A 12/03/11 13:30 Pro Build Lions W.B. 47 USC München 64
Group A 12/03/11 15:45 SKK Sana-Sanski Most 67 Villefranche Meyzieu Cluy 58
Group A 12/03/11 18:00 USC München 58 S.K. Hobit Brno 55
Group A 13/03/11 09:00 Pro Build Lions W.B. 65 SKK Sana-Sanski Most 84
Group A 13/03/11 11:15 Villefranche Meyzieu Cluy 42 USC München 32
Group A 13/03/11 13:30 S.K. Hobit Brno 56 Pro Build Lions W.B. 66


Scores: EuroLeague 3 - Group B
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group B 11/03/11 18:30 Meylan Grenoble Handib. 58 RGK TCAT Rhinos 65
Group B 11/03/11 20:45 B. Halochem Jerusalem 52 KKTCELL 85
Group B 12/03/11 09:00 RGK TCAT Rhinos 56 L.B. Amicacci Giulianova 59
Group B 12/03/11 11:15 KKTCELL 70 Meylan Grenoble Handib. 84
Group B 12/03/11 13:30 L.B. Amicacci Giulianova 90 B. Halochem Jerusalem 25
Group B 12/03/11 13:45 KKTCELL 67 RGK TCAT Rhinos 78
Group B 12/03/11 18:00 B. Halochem Jerusalem 36 Meylan Grenoble Handib. 87
Group B 13/03/11 09:00 L B.Amicacci Giulianova 73 KKTCELL 43
Group B 13/03/11 11:15 RGK TCAT Rhinos 64 B. Halochem Jerusalem 35
Group B 13/03/11 13:30 Meylan Grenoble Handib. 46 L.B. Amicacci Giulianova 73
B. Halochem Jerusalem Plays out of competition

Scores: EuroLeague 3 - Group C
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group C 11/03/11 18:30 A Ruota Libera Rieti 44 Beit Halochem Haifa 70
Group C 11/03/11 20:45 Arrows81 69 Le Cannet 82
Group C 12/03/11 09:00 Beit Halochem Haifa 77 Saran Anadolu Yasaki 41
Group C 12/03/11 11:15 Le Cannet 58 A Ruota Libera Rieti 62
Group C 12/03/11 13:30 Saran Anadolu Yasaki
47 Arrows81 66
Group C 12/03/11 15:45 Le Cannet 65 Beit Halochem Haifa 67
Group C 12/03/11 18:00 Arrows81 46 A Ruota Libera Rieti 68
Group C 13/03/11 09:00 Saran Anadolu Yasaki. 51 Le Cannet 73
Group C 13/03/11 11:15 Beit Halochem Haifa 77 Arrows81 54
Group C 13/03/11 13:30 A Ruota Libera Rieti 63 Saran Anadolu Yasaki. 46

Classification: Group A
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 SKK Sana-Sanski Most 4 4 0 0 0 299 237 8
2 Villefranche Meyzieu Cluy 4 3 1 0 0 255 197 7
3 USC München 4 2 2 0 0 215 219 6
4 Pro Build Lions W.B. 4 1 3 0 0 234 284 5
5 S.K. Hobit Brno 4 0 4 0 0 206 272 4

Classification: Group B
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 Las Bls Amicacci Giulianova 4 4 0 0 0 295 170 8
2 RGK TCAT Rhinos 4 3 1 0 0 263 219 7
3 Meylan Grenoble Handibasket 4 2 2 0 0 275 244 6
4 KKTCELL 4 1 3 0 0 265 287 5
5 Beit Halochem Jerusalem 4 0 4 0 0 148 326 4

Team

G

W

L

P/F

P/A

Points

1

Las Bls Amicacci Giulianova

3

3

0

205

145

6

2

RGK TCAT Rhinos

3

2

1

199

184

5

3

Meylan Grenoble Handibasket

3

1

2

188

208

4

4

KKTCELL

3

0

3

180

235

3



Classification: Group C
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 Beit Halochem Haifa 4 4 0 0 0 291 204 8
2 A Ruota Libera Rieti 4 3 1 0 0 237 220 7
3 Le Cannet 4 2 2 0 0 278 249 6
4 Arrows81 4 1 3 0 0 235 274 5
5 Saran Anadolu Yakasi Eng. S.K. 4 0 4 0 0 185 279 4

Team

G

W

L

P/F

P/A

Points

1

Las Bls Amicacci Giulianova

3

3

0

205

145

6

2

RGK TCAT Rhinos

3

2

1

199

184

5

3

Meylan Grenoble Handibasket

3

1

2

188

208

4

4

KKTCELL

3

0

3

180

235

3

Results EuroLeague 2 - 2011

  • Parent Category: IWBF Results
  • Hits: 6677

Scores: EuroLeague 2 - Group A
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group A 11/03/11 18:30 Conveen Sitting Bulls 43 Pilatus Dragons 63
Group A 11/03/11 20:45 Sheffield Steelers 64 Nevsky Alyans 44
Group A 12/03/11 09:00 Pilatus Dragons 60 KIK Zmaj Gradacac 56
Group A 12/03/11 11:15 Nevsky Alyans 39 Conveen Sitting Bulls 55
Group A 12/03/11 13:30 KIK Zmaj Gradacac 62 Sheffield Steelers 65
Group A 12/03/11 15:45 Nevsky Alyans 57 Pilatus Dragons 59
Group A 12/03/11 18:00 Sheffield Steelers 51 Conveen Sitting Bulls 39
Group A 13/03/11 09:00 KIK Zmaj Gradacac 52 Nevsky Alyans 58
Group A 13/03/11 11:15 Pilatus Dragons 65 Sheffield Steelers 44
Group A 13/03/11 13:30 Conveen Sitting Bulls 57 KIK Zmaj Gradacac 56


Scores: EuroLeague 2 - Group B
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group B 11/03/11 18:30 L.T.R.S.N. Lodz 37 Aces WBC 56
Group B 11/03/11 20:45 Roller Bulls St. Vith 47 P.M.B. Onlus
52
Group B 12/03/11 09:00 Aces WBC 20 Bordeaux 81
Group B 12/03/11 11:15 P.M.B Onlus
65 L.T.R.S.N. Lodz 12
Group B 12/03/11 13:30 Bordeaux 96 Roller Bulls St. Vith 57
Group B 12/03/11 15:45 P.M.B. Onlus
61 Aces WBC 42
Group B 12/03/11 18:00 Roller Bulls St. Vith 68 L.T.R.S.N. Lodz 31
Group B 13/03/11 09:00 Bordeaux 59 P.M.B. Onlus
60
Group B 13/03/11 11:15 Aces WBC 37 Roller Bulls St. Vith 72
Group B 13/03/11 13:30 L.T.R.S.N. Lodz 37 Bordeaux 61


Scores: EuroLeague 2 - Group C
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group C 11/03/11 18:30 BC Verkerk 73 Las Palmas G.C. 52
Group C 11/03/11 20:45 Ba.D.S. Quartu S. Elena 90 Oldham Owls 69
Group C 12/03/11 09:00 Las Palmas G.C. 63 Silverspokes Gent 54
Group C 12/03/11 11:15 Oldham Owls 50 BC Verkerk 68
Group C 12/03/11 13:30 Silverspokes Gent 45 Ba.D.S. Quartu S. Elena 94
Group C 12/03/11 15:45 Oldham Owls 49 Las Palmas G.C. 69
Group C 12/03/11 18:00 Ba.D.S. Quartu S. Elena 72 BC Verkerk 63
Group C 13/03/11 09:00 Silverspokes Gent 47 Oldham Owls 72
Group C 13/03/11 11:15 Las Palmas G.C. 63 Ba.D.S. Quartu S. Elena 85
Group C 13/03/11 13:30 BC Verkerk 57 Silverspokes Gent 36


Scores: EuroLeague 2 - Group D
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group D 11/03/11 18:30 GSD Porto Torres 77 CAPSAAA 59
Group D 11/03/11 20:45 Les Aigles de Meyrin 54 Beit Halochem Tel Aviv 70
Group D 12/03/11 09:00 CAPSAAA 39 Izmir Büyüksehir S.C. 90
Group D 12/03/11 11:15 Beit Halochem Tel Aviv 54 GSD Porto Torres 45
Group D 12/03/11 13:30 Izmir Büyüksehir S.C. 75 Les Aigles de Meyrin 30
Group D 12/03/11 15:45 Beit Halochem Tel Aviv 74 CAPSAAA 53
Group D 12/03/11 18:00 Les Aigles de Meyrin 29 GSD Porto Torres 64
Group D 13/03/11 09:00 Izmir Büyüksehir S.C. 48 Beit Halochem Tel Aviv 65
Group D 13/03/11 11:15 CAPSAAA 68 Les Aigles de Meyrin 59
Group D 13/03/11 13:30 GSD Porto Torres 74 Izmir Büyüksehir S.C. 53

Classification: Group A
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 Pilatus Dragons 4 4 0 0 0 247 200 8
2 Sheffield Steelers 4 3 1 0 0 224 210 7
3 Conveen Sitting Bulls 4 2 2 0 0 194 209 6
4 Nevsky Alyans 4 1 3 0 0 198 230 5
5 KIK Zmaj Gradacac 4 0 4 0 0 226 240 4

Classification: Group B
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 Padova Millennium Basket 4 4 0 0 0 238 160 8
2 Bordeaux 4 3 1 0 0 297 174 7
3 Roller Bulls St. Vith 4 2 2 0 0 244 216 6
4 Aces WBC 4 1 3 0 0 155 251 5
5 L.T.R.S.N. Lodz 4 0 4 0 0 117 250 4

Classification: Group C
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 Ba.D.S. Quartu S. Elena 4 4 0 0 0 341 240 8
2 BC Verkerk 4 3 1 0 0 261 210 7
3 Las Palmas G.C. 4 2 2 0 0 247 261 6
4 Oldham Owls 4 1 3 0 0 240 274 5
5 Silverspokes Gent 4 0 4 0 0 182 286 4

Classification: Group D
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 Beit Halochem Tel Aviv 4 4 0 0 0 263 200 8
2 GSD Porto Torres 4 3 1 0 0 260 195 7
3 Izmir Büyüksehir S.C. 4 2 2 0 0 266 208 6
4 CAPSAAA 4 1 3 0 0 219 300 5
5 Les Aigles de Meyrin 4 0 4 0 0 172 277 4

Results EuroLeague 1 - 2011

  • Parent Category: IWBF Results
  • Hits: 7035
Scores: EuroLeague 1 - Group A

Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group A 11/03/11 18:30 CS Meaux 72 C.D. Fundosa Grupo 83
Group A 11/03/11 20:45 AS. S. Stefano 55 Elecom Sport Onlus
74
Group A 12/03/11 09:00 C.D. Fundosa Grupo 82 ASV Bonn 61
Group A 12/03/11 11:15 Elecom Sport Onlus
78 CS Meaux 63
Group A 12/03/11 13:30 ASV Bonn 67 AS. S. Stefano 62
Group A 12/03/11 15:45 Elecom Sport Onlus
83 C.D. Fundosa Grupo 81
Group A 12/03/11 18:00 AS. S. Stefano 66 CS Meaux 87
Group A 13/03/11 09:00 ASV Bonn 72 Elecom Sport Onlus
86
Group A 13/03/11 11:15 C.D. Fundosa Grupo 102 AS. S. Stefano 84
Group A 13/03/11 13:30 CS Meaux 92 ASV Bonn 93   2xo.t



Scores: EuroLeague 1 - Group B
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group B 11/03/11 18:30 Norrköping Dolphins 46 CMB Santa Lucia Sport 56
Group B 11/03/11 20:45 Aldasa Amfiv 56 MIDEBA 64
Group B 12/03/11 09:00 CMB Santa Lucia Sport 78 Toulouse I.C. 42
Group B 12/03/11 11:15 MIDEBA 52 Norrköping Dolphins 70
Group B 12/03/11 13:30 Toulouse I.C. 59 Aldasa Amfiv 57
Group B 12/03/11 15:45 MIDEBA 61 CMB Santa Lucia Sport 71
Group B 12/03/11 18:00 Aldasa Amfiv 48 Norrköping Dolphins 64
Group B 13/03/11 09:00 Toulouse I.C. 54 MIDEBA 61
Group B 13/03/11 11:15 CMB Santa Lucia Sport 80 Aldasa Amfiv 33
Group B 13/03/11 13:30 Norrköping Dolphins 53 Toulouse I.C. 65

Scores: EuroLeague 1 - Group C
Group Date Time Team A Score A Team B Score B
Group C 11/03/11 18:30 Köln99ers 54 Galatasaray 72
Group C 11/03/11 20:45 Hyeres Handiclub 85 GSD Anmic Sassari 74
Group C 12/03/11 09:00 Galatasaray 68 Fundacion Grupo Norte 59
Group C 12/03/11 11:15 GSD Anmic Sassari 48 Köln99ers 63
Group C 12/03/11 13:30 Fundacion Grupo Norte 90 Hyeres Handiclub 42
Group C 12/03/11 15:45 GSD Anmic Sassari 67 Galatasaray 103
Group C 12/03/11 18:00 Hyeres Handiclub 58 Köln99ers 68
Group C 13/03/11 09:00 Fundacion Grupo Norte 74 GSD Anmic Sassari 62
Group C 13/03/11 11:15 Galatasaray 72 Hyeres Handiclub 46
Group C 13/03/11 13:30 Köln99ers 66 Fundacion Grupo Norte 72

Classification: Group A
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 Elecom Sport Onlus Roma 4 4 0 0 0 321 271 8
2 C.D. Fundosa Grupo 4 3 1 0 0 348 300 7
3 ASV Bonn 4 2 2 0 0 293 322 6
4 CS Meaux 4 1 3 0 0 314 320 5
5 AS. S. Stefano 4 0 4 0 0 267 330 4

Classification: Group B
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 CMB Santa Lucia Sport 4 4 0 0 0 285 188 8
2 Norrköping Dolphins 4 2 2 0 0 233 221 6
3 Toulouse I.C. 4 2 2 0 0 220 249 6
4 MIDEBA 4 2 2 0 0 244 251 6
5 Aldasa Amfiv 4 0 4 0 0 194 267 4

Classification: Group C
P Team G W L D S P/F P/C Points
1 Galatasaray 4 4 0 0 0 315 226 8
2 Fundacion Grupo Norte 4 3 1 0 0 295 238 7
3 Köln99ers 4 2 2 0 0 251 250 6
4 Hyeres Handiclub 4 1 3 0 0 231 304 5
5 GSD Anmic Sassari 4 0 4 0 0 251 325 4

Game schedule EuroLeague 3

  • Parent Category: News
  • Hits: 2790

Game Schedule EuroLeague 2

  • Parent Category: News
  • Hits: 2758
EUROLEAGUE 3
Sports hall "Campus Bohunice"
Netroufalky

625 00 Brno

Czech Republic
Group A
11/03/11 18:30 S.K. HOBIT BRNO vs EMC VILLEFRANCHE MEYZIEU
20:45 USC MUNCHEN vs KIK SANA SANSKI MOST
12/03/11 9:00 EMC VILLEFRANCHE MEYZIEU vs PRO BUILD LIONS W.B.
11:15 KIK SANA SANSKI MOST vs S.K. HOBIT BRNO
13:30 PRO BUILD LIONS W.B. vs USC MUNCHEN
15:45 KIK SANA SANSKI MOST vs EMC VILLEFRANCHE MEYZIEU
18:00 USC MUNCHEN vs S.K. HOBIT BRNO
13/03/11 9:00 PRO BUILD LIONS W.B. vs KIK SANA SANSKI MOST
11:15 EMC VILLEFRANCHE MEYZIEU vs USC MUNCHEN
13:30 S.K. HOBIT BRNO vs PRO BUILD LIONS W.B.
Sports hall "Plaine des Sport"
Rue des Sport

38610 Gieres

France
Group B
11/03/11 18:30 MEYLAN GRENOBLE HANDIBASKET vs RGK TCAT RHINOS
20:45 BEIT HALOCHEM JERUSALEM vs KKTC
12/03/11 9:00 RGK TCAT RHINOS vs LAS BLS  AMICACCI GIULIANOVA
11:15 KKTC vs MEYLAN GRENOBLE HANDIBASKET
13:30 LAS BLS  AMICACCI GIULIANOVA vs BEIT HALOCHEM JERUSALEM
15:45 KKTC vs RGK TCAT RHINOS
18:00 BEIT HALOCHEM JERUSALEM vs MEYLAN GRENOBLE HANDIBASKET
13/03/11 9:00 LAS BLS  AMICACCI GIULIANOVA vs KKTC
11:15 RGK TCAT RHINOS vs BEIT HALOCHEM JERUSALEM
13:30 MEYLAN GRENOBLE HANDIBASKET vs LAS BLS  AMICACCI GIULIANOVA
Sports hall "PalaCordoni"
Piazzale Adolfi Leoni

02100 Rieti

Italy
Group C
11/03/11 18:30 A RUOTA LIBERA RIETI vs BEIT HALOCHEM HAIFA
20:45 CHALLENGE SPORTS-ARROWS’81 vs HANDI-BASKET LE CANNET
12/03/11 9:00 BEIT HALOCHEM HAIFA vs SARAN ANADOLU YAKASI ENG. S.K.
11:15 HANDI-BASKET LE CANNET vs A RUOTA LIBERA RIETI
13:30 SARAN ANADOLU YAKASI ENG. S.K. vs CHALLENGE SPORTS-ARROWS’81
15:45 HANDI-BASKET LE CANNET vs BEIT HALOCHEM HAIFA
18:00 CHALLENGE SPORTS-ARROWS’81 vs A RUOTA LIBERA RIETI
13/03/11 9:00 SARAN ANADOLU YAKASI ENG. S.K. vs HANDI-BASKET LE CANNET
11:15 BEIT HALOCHEM HAIFA vs CHALLENGE SPORTS-ARROWS’81
13:30 A RUOTA LIBERA RIETI vs SARAN ANADOLU YAKASI ENG. S.K.

Game Schedule EuroLeague 1

  • Parent Category: News
  • Hits: 3531
EUROLEAGUE 2
Sports hall “Happyland” Klosterneuburg"
In der Au

3400 Klosterneuburg
Austria

web:  www.happyland.cc
Group A
11/03/11 18:30 CONVEEN SITTING BULLS vs PILATUS DRAGONS
20:45 SSB STEELERS vs BC NEVSKY ALLIANCE SPB GO OOO VOI
12/03/11 9:00 PILATUS DRAGONS vs KIK ZMAJ GRADACAC
11:15 BC NEVSKY ALLIANCE SPB GO OOO VOI vs CONVEEN SITTING BULLS
13:30 KIK ZMAJ GRADACAC vs SSB STEELERS
15:45 BC NEVSKY ALLIANCE SPB GO OOO VOI vs PILATUS DRAGONS
18:00 SSB STEELERS vs CONVEEN SITTING BULLS
13/03/11 9:00 KIK ZMAJ GRADACAC vs BC NEVSKY ALLIANCE SPB GO OOO VOI
11:15 PILATUS DRAGONS vs SSB STEELERS
13:30 CONVEEN SITTING BULLS vs KIK ZMAJ GRADACAC
Sports hall "Pawel Wiaderny"
Lodz

Poland
Group B
11/03/11 18:30 LTRSN INTERSOFT LODZ vs ACES WBC
20:45 ROLLER BULLS SANKT VITH vs PADOVA MILLENNIUM BASKET
12/03/11 9:00 ACES WBC vs LEOPARDS DE GUYENNE-BORDEAUX
11:15 PADOVA MILLENNIUM BASKET vs LTRSN INTERSOFT LODZ
13:30 LEOPARDS DE GUYENNE-BORDEAUX vs ROLLER BULLS SANKT VITH
15:45 PADOVA MILLENNIUM BASKET vs ACES WBC
18:00 ROLLER BULLS SANKT VITH vs LTRSN INTERSOFT LODZ
13/03/11 9:00 LEOPARDS DE GUYENNE-BORDEAUX vs PADOVA MILLENNIUM BASKET
11:15 ACES WBC vs ROLLER BULLS SANKT VITH
13:30 LTRSN INTERSOFT LODZ vs LEOPARDS DE GUYENNE-BORDEAUX
Sports hall Develhal
Parklaan 5

3335 LM  Zwijndrecht

the Netherlands

phone +31786103321
Group C
11/03/11 18:30 BV VERKERK vs LAS PALMAS GC
20:45 BADS vs OLDHAM OWLS
12/03/11 9:00 LAS PALMAS GC vs SILVERSPOKES GENT
11:15 OLDHAM OWLS vs BV VERKERK
13:30 SILVERSPOKES GENT vs BADS
15:45 OLDHAM OWLS vs LAS PALMAS GC
18:00 BADS vs BV VERKERK
13/03/11 9:00 SILVERSPOKES GENT vs OLDHAM OWLS
11:15 LAS PALMAS GC vs BADS
13:30 BV VERKERK vs SILVERSPOKES GENT
PalaSport Città Unite
via Palladio
07046 Porto Torres
Italy
Group D
11/03/11 18:30 GSD PORTO TORRES vs CAPSAAA
20:45 LES AIGLES DE MEYRIN vs BEIT HALOCHEM TEL AVIV
12/03/11 9:00 CAPSAAA vs IZMIR BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI SPORTS CLUB
11:15 BEIT HALOCHEM TEL AVIV vs GSD PORTO TORRES
13:30 IZMIR BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI SPORTS CLUB vs LES AIGLES DE MEYRIN
15:45 BEIT HALOCHEM TEL AVIV vs CAPSAAA
18:00 LES AIGLES DE MEYRIN vs GSD PORTO TORRES
13/03/11 9:00 IZMIR BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI SPORTS CLUB vs BEIT HALOCHEM TEL AVIV
11:15 CAPSAAA vs LES AIGLES DE MEYRIN
13:30 GSD PORTO TORRES vs IZMIR BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI SPORTS CLUB

CHRISTMAS OFFER

  • Parent Category: News
  • Hits: 1723

www.iwbf-europe-shop.org in combination with basketballdirekt.de
have a special Christmas offer for their readers.


Christmas-offer

 

 

 

 

 

 

Download the leaflet and or order form

Visit regularly the webshop at www.iwbf-europe-shop.org

 <

Sport Benefits on disabled Athletes

  • Parent Category: News
  • Hits: 1966
Abstract
We investigated the effect of sports activity on physically-disabled individuals using behavioral and electrophysiological techniques. Visual Go/No-go discriminative and simple response task were used. Participants included 17 disabled athletes, 9 from open-skill (wheelchair basketball) and eight from closed-skill (swimming) sports, and 18 healthy non-athletes. Reaction times of disabled athletes were slower than those of healthy non-athletes on both tasks (7% and 13% difference). Intra-individual variation of reaction times, switch cost and number of false alarms were higher in the swimmers but comparable to healthy non-athletes in the basketball group.
Event-related potentials (ERPs) early components P1, N1 and P2 had longer latencies in the disabled. The late P3 component had longer latency and smaller amplitude in the disabled only in the discriminative response task. Differently, the N2 component, which reflected inhibition/execution processing in the discriminative response task, was delayed and reduced in
the swimmer group but was comparable to healthy subjects in the basketball group. Results show that a) ERPs components related to perceptual processing and late components related to executive processing are impaired in disabled subjects; b) open-skill sports such as basketball may partially compensate for executive control impairment by fostering the stability of motor responses and favoring response flexibility.

Download the whole article<
EUROLEAGUE 1

Complexe sportif G. Tauziet
Avenue Franklin Roosevelt
77100 Meaux
France

Group A
11/03/11 18:30 CS MEAUX vs CD FUNDOSA GRUPO

20:45 A.S. S STEFANO vs LOTTOMATICA ELECOM ROMA
12/03/11 9:00 CD FUNDOSA GRUPO vs ASV BONN

11:15 LOTTOMATICA ELECOM ROMA vs CS MEAUX

13:30 ASV BONN vs A.S. S STEFANO

15:45 LOTTOMATICA ELECOM ROMA vs CD FUNDOSA GRUPO

18:00 A.S. S STEFANO vs CS MEAUX
13/03/11 9:00 ASV BONN vs LOTTOMATICA ELECOM ROMA

11:15 CD FUNDOSA GRUPO vs A.S. S STEFANO

13:30 CS MEAUX vs ASV BONN




Stadium Arena
Utställningsvägen 11
602 36 Norrköping

Sweden
phone
+46 11 231354

Group B
11/03/11 18:30 NORRKÖPING DOLPHINS vs CMB SANTA LUCIA

20:45 CLUB AMFIV vs MIDEBA EXTREMADURA
12/03/11 9:00 CMB SANTA LUCIA vs TOULOUSE I.C.

11:15 MIDEBA EXTREMADURA vs NORRKÖPING DOLPHINS

13:30 TOULOUSE I.C. vs CLUB AMFIV

15:45 MIDEBA EXTREMADURA vs CMB SANTA LUCIA

18:00 CLUB AMFIV vs NORRKÖPING DOLPHINS
13/03/11 9:00 TOULOUSE I.C. vs MIDEBA EXTREMADURA

11:15 CMB SANTA LUCIA vs CLUB AMFIV

13:30 NORRKÖPING DOLPHINS vs TOULOUSE I.C.

Sports hall Nippeser Tälchen
Niehler Kirchweg 35
D 50733 Cologne

Germany

http://euroleague.koeln99ers.de/

Group C vs
11/03/11 18:30 KÖLN 99ERS vs GALATASARAY

20:45 HYERES HANDICLUB vs GSD ANMIC SASSARI
12/03/11 9:00 GALATASARAY vs FUNDACION GRUPO NORTE

11:15 GSD ANMIC SASSARI vs KÖLN 99ERS

13:30 FUNDACION GRUPO NORTE vs HYERES HANDICLUB

15:45 GSD ANMIC SASSARI vs GALATASARAY

18:00 HYERES HANDICLUB vs KÖLN 99ERS
13/03/11 9:00 FUNDACION GRUPO NORTE vs GSD ANMIC SASSARI

11:15 GALATASARAY vs HYERES HANDICLUB

13:30 KÖLN 99ERS vs FUNDACION GRUPO NORTE